Для всіх наших дорогих та шанованих читачів, які мають відношення до отримання пенсійних виплат, є дуже важлива інформація. Справа в тому, що багато українців не хочуть приймати той факт, що вони працювали все життя і врешті-решт отримують мізерну пенсію.

Відповідь на це гостре питання надали спеціалісти газети "На пенсії".

Оформлення пенсії, фото: ПФУ//Facebook

Ліза з Одеської області запитує: "Мені 69 років, маю 25 років підтвердженого стажу, у тому числі на шкідливому виробництві. Усі газети пишуть про те, що повний стаж для жінки – це 30 років. Але я вийшла на пенсію у 2009 році, та тоді повним стажем для жінок вважалося 20 років. Читала, що для тих, хто пішов на пенсію до реформи, вимоги до стажу залишаються колишніми і досить 20 років. багато, невже для нас не діють закони?

Для обчислення пенсії я надала довідку про зарплату за 1980-1984 роки. У середньому її обсяг становив 155 рублів. А тоді багато окладів мали по 70 рублів. Чому ж маю таку маленьку пенсію? У багатьох немає 20 років стажу, а пенсію всім по 200 гривень додають однаково".

Популярні новини зараз

Пекельна спека нарешті залишить територію України – які сюрпризи готує нам серпень

Штрафу не буде, але заплатити доведеться більше: чим загрожує ігнорування повірки лічильника

Пенсіонерам призначили до виплат додаткові 940 гривень: хто перший у списках

В Україні різко дорожчає хліб, вершкове масло та пісне: свіжі ціни на базові продукти

Показати ще

Оформлення пенсії, фото: ПФУ//Facebook

Стаж є, а пенсія маленька

Поняття мінімального розміру пенсії за віком прописане у статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Там зазначається, що за наявності у чоловіків 35, а у жінок 30 років стажу мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму. Але для тих, хто пішов на пенсію до жовтня 2011 року, зберігаються старі норми, і для встановлення такої пенсії достатньо мати 25 і 20 років стажу для чоловіків і жінок відповідно. Це прописали у Заключних положеннях цього закону після того, як відбулася пенсійна реформа. Таким чином, ви, як і раніше, маєте повне право на пенсію у розмірі, не нижче 2361 гривні. Саме такий цьогорічний прожитковий мінімум для пенсіонерів. Тобто норми закону, які ухвалювалися і згодом багато разів змінювалися депутатами, щодо вас не порушуються.

Інше питання, що останніми роками Кабінет Міністрів запроваджує додаткові надбавки для тих, кому більше років та у кого більше стажу. Не всі вважають таку градацію справедливою, але в конкретному випадку міністри ухвалюють рішення, які не суперечать зазначеному закону і взагалі з ним ніяк не пов'язані.

Оформлення пенсії, фото: ПФУ//Facebook

Мінімальні виплати підняли, але не всім

Наприклад, згідно з постановою Кабміну №185 від 23 лютого 2024 року, жінкам віком від 65 років, які не працюють та мають не менше 30 років стажу, пенсія встановлюється у розмірі не нижче 3370 гривень. До березневої індексації це було 3120 гривень, про які ви пишете. Цікаво, що для жінок віком від 80 років постанова прописує таку суму (3370 гривень), але за наявності лише 20 років стажу.

Якщо дія закону на вас, як і раніше, поширюється (що гарантує суму не менше 2361 гривні), то вказана постанова Кабміну, на жаль, немає. Хоча ми бачимо, що в уряді намагалися врахувати інтереси тих, хто пішов на пенсію, давно і за старими правилами, які мають лише 20 років стажу. Але ця норма торкнулася людей старшого віку.

Зазначимо, що так чи інакше зазначеною ухвалою уряд підняв мінімальні виплати для більшості пенсіонерів. Якщо, наприклад, у вас пенсія з індексації була 2520 гривень, то тепер може становити 2725 гривень. А це вище за ту мінімальну пенсію, яку гарантує згаданий закон.

Оформлення пенсії, фото: ПФУ//Facebook

Якщо зарплата була нижчою за середню

Ви вказали у своєму листі скільки отримували за кожен рік, і вивели свою середню зарплату за всі п'ять років, що склало 155 рублів. Зазначимо, що зарплата для обчислення пенсії вважається щомісячно. Тобто індивідуальний коефіцієнт зарплати вираховується за кожен місяць, який бере участь у розрахунку. Але навіть так ми можемо зробити деякі висновки.

У 1980 році ви в середньому отримували 157 рублів на місяць, а середня зарплата по країні того року була 155 рублів. Тобто, ваша зарплата була на рівні середньої.

1981 ваша середньомісячна зарплата становила 143 рубля. А країною вона вже була близько 158 рублів. Ваша стала трохи нижчою і за фактом, і щодо середньої.

У 1982 році ви в середньому отримували 155 рублів, а середня країною вже була 163 рубля. Ваша зарплата знову трохи нижча за середню, ніж середня в СРСР того року.

Тут ми трохи округляли суми, і такий розрахунок також не зовсім вірний. Але він точніший і наочніший. Розрахунок свідчить, що розмір вашої зарплати в ці роки був трохи меншим за середній. Отже, підсумковий коефіцієнт зарплати менший за одиницю. Це, зазвичай, не дуже добре позначається на сучасних пенсіях.

Оформлення пенсії, фото: ПФУ//Facebook

Зростання пенсії залежить від багатьох факторів

І повернемося до питання щодо підвищення пенсій. Наприклад, у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму у частини пенсіонерів зросла мінімальна пенсія з 2093 до 2361 гривні. Усім таким пенсіонерам все одно додали цього року 268 гривень. Якщо ми говоримо про мінімальні виплати для другої частини пенсіонерів, то вони зросли, наприклад, із 2520 до 2725 – у цьому випадку всім додали по 205 гривень.

Другу частину пенсіонерів, як показано вище, мінімальну виплату збільшили з 3120 до 3370 гривень, тобто на 250 гривень. Тут ми справді бачимо, що у багатьох пенсія цього року зросла приблизно однаково. Але треба пам'ятати, що загалом індексація пенсій призвела до їхнього збільшення на суми від 100 до 1500 гривень, залежно від багатьох факторів. Тому твердження, що всім додають однаково по 200 гривень, вважаємо не зовсім вірним.

Нагадаємо, нова грошова допомога: хто з українців може розраховувати на виплати.

Раніше повідомлялося, вистачить на комуналку, їжу та ще залишиться: пенсіонерам та малозабезпеченим виплатять допомогу.

Також, призначать субсидію навіть за наявності боргу: які документи потрібно віднести до ПФУ.